Lato to czas bardzo przez nas wyczekiwany, ale wysokie temperatury i prawdziwe upały potrafią także nieźle dać w kość. Jak sobie z nimi radzić, jak się ochłodzić, ale tak by nie doprowadzić do szoku termicznego?
Nawadniaj się
O fundamentalnej roli wody w naszym organizmie chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, ale z nawodnieniem niestety dalej mamy problem. O ile jednak jesienią czy wczesną wiosną wystarczy, że wypijemy około 1,5-2 litry wody dziennie, o tyle podczas upałów ilość płynów powinna się podwoić. Pamiętaj jednak, że mowa o czystej wodzie, mineralnej, najlepiej niegazowanej. Zrezygnuj tymczasem (a najlepiej na stałe) ze słodzonych napojów gazowanych. Tylko jeszcze bardziej pobudzają one twoje pragnienie. Wystrzegać się także należy spożycia alkoholu przy wysokich temperaturach. Taka zabawa może się skończyć wizytą na SOR albo jeszcze poważniejszymi konsekwencjami.
Miętowe orzeźwienie
To, że woda z miętą i cytryną doskonale orzeźwia, wie pewnie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że miętę można także wykorzystać do orzeźwienia ciała w inny sposób. Wystarczy sięgnąć po olejek z mięty pieprzowej i dodać kilka jego kropel do żelu pod prysznic. Genialnie odświeża, dodaje energii, pozwala pozbyć się zmęczenia. Olejek ten działa także przeciwbólowo. Wymieszaj go z ulubionym kremem i delikatnie wmasuj w bolące mięśnie – od razu poczujesz ulgę. Olejek świetnie działa także na ból głowy.
Rozważne wietrzenie
Walcząc z upałami, marzymy o jak największym dostępie do świeżego powietrza. W tym celu otwieramy na oścież okna, zostawiamy je uchylone, wychodząc na cały dzień do pracy. Niestety działanie takie przynosi odwrotny efekt. Zamiast świeżego powietrza do środka dostaje się bowiem z reguły to równie duszne i ogrzane, jak to, które jest na zewnątrz. Co więc zrobić? Wietrzyć pomieszczenia tylko wtedy, kiedy powietrze na zewnątrz jest rześkie, a więc najlepiej rano albo po deszczu, burzy. Przez cały dzień lepiej, aby okna były zamknięte. Z pomocą mogą przyjść także rolety zewnętrzne, które powinny być zasłonięte, Wtedy ochronią okna przed wysokim poziomem nagrzewania, który również przekłada się na duchotę w pomieszczeniach.
Nawilżanie powietrza
Z pomocą w przestrzeniach domowych i biurowych mogą przyjść nawilżacze powietrza. Muszą to być jednak najlepiej urządzenia ultradźwiękowe, a nie te parowe. Możesz natomiast sięgnąć także po prostsze rozwiązania, jak zmoczone płachty prześcieradła lub innego cienkiego materiału. Pod czymś takim także można spać. Taki sposób na upały świetnie znają Egipcjanie. Pomóc może także dyfuzja olejków eterycznych na zimno. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawisz, że w domu będzie pięknie pachnieć. Jeśli sięgniesz po olejki cytrusowe czy miętowe odświeżysz także pomieszczenie. Lepiej w takim okresie jednak zrezygnować z klasycznych kominków do aromaterapii.