termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

zawroty głowy podczas pracy przy komputerze
Zdrowie

Praca przy komputerze, a bóle i zawroty głowy

Często pracujesz w pozycji siedzącej przed komputerem. Po wielu latach pracy pojawiły się bóle głowy, zawroty, chwilowa utrata zmysłów czy drętwienie w rękach. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest niedokrwienie mózgu i nadmierny wysiłek oczu.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb pracy silnie obciąża górne kręgi kręgosłupa odpowiadające za stabilną pozycję czaszki i obracanie nią. Kręgi na odcinku szyjnym kręgosłupa są mniejsze od pozostałych i zawierają naczynia krwionośne odpowiadające za natlenianie mózgu. Przeciążenia wywołane zbyt długim spędzaniem czasu w pozycji siedzącej prowadzą do zmian zwyrodnieniowych omawianego odcinka, które powodują ucisk na naczynia krwionośne, a w konsekwencji dochodzi do ograniczenia dopływu krwi i tlenu do mózgu. Pojawiają się silne zawroty głowy, duszności, chwilowe zaburzenia koncentracji, problemy z akomodacją oczu, równowagą oraz występują na twarzy zaczerwienienia. Niezwłocznie należy wstać z krzesła czy fotela, przespacerować się kilka minut w pozycji idealnie wyprostowanej.

Należy także pilnować wyprostowanej pozycji podczas pracy, aby nie powodować w pochyle ucisku na naczynia krwionośne. Powodem ucisku kręgów szyjnych są przeciążane mięśnie odpowiedzialne za stabilizację pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty ortopedy, który określi zakres ucisku i zwyrodnień, a następnie z pomocą rehabilitanta należy przywrócić stabilną pozycję i wzmocnić mięśnie omawianego odcinka szyjnego. Unikniemy w ten sposób nie tylko objawów opisanych wyżej, ale także uchronimy kręgosłup przed zabiegiem chirurgicznym regulującym pozycję dysków.

Przemęczenie wzroku

Inną przyczyną bólu głowy podczas pracy z komputerem jest przemęczenie wzroku. Oczy skupione na małym monitorze, tekście schodzą się do środka i pozostają niezmiennie w tej samej pozycji do momentu przerwania pracy. Utrzymanie stabilnej pozycji gałek ocznych jest bardzo trudne i nadwyręża mięśnie oczu. Brak zmian w widzeniu daleko – blisko powoduje, że następują przeciążenia, a w konsekwencji bóle głowy, zawroty, zaburzenia koncentracji i widzenia. Podczas wytężonej pracy oczu człowiek bardzo rzadko mruga, co powoduje, że gałki oczne nie są odpowiednio nawilżone.

Zaczyna pojawiać się uczucie delikatnego świądu oczu pieczenie, silne łzawienie. Dobrym sposobem na neutralizowanie przemęczenia jest nawilżanie oczu przez częste mruganie, zmiana widzenia przez oderwanie wzroku i wpatrywanie się w punkty oddalone o kilka metrów. Bardzo dobrym pomysłem jest przebadanie wzroku i zakup okularów z soczewkami chroniącymi wzrok. Także rozmiar czcionki pisanych lub czytanych dokumentów powinien zostać powiększony z nr 11 do 16. Spowoduje to, że mięśnie wzorku nie będą zmuszały gałek ocznych do skupiania się na małych plamkach.

Omawiane przypadki nie wykluczają chorób serca czy innych schorzeń. Podczas występowania omawianych objawów mogą wystąpić inne świadczące o zupełnie innej przyczynie ich występowania. Zalecana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu i specjalistą.