To miejsca, które są oczywiste i zbyt mało doceniane. Najnowsze badania pokazują, że place zabaw to niezbędna forma ruchu, która ma ogromny wpływ na dzieci – nie tylko ich rozwój fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Przekonaj się, że ogrodowa siłownia czy małpi gaj wpływają na samopoczucie, zdrowie i mądrość Twojej latorośli.
Każdy producent placu zabaw zanim przystąpi do tworzenia sprzętu, powinien posiąść specjalistyczną wiedzę na temat dzieci, dostosowując wyrób do ich wieku i możliwości. „Plac zabaw to miejsce, gdzie dzieci uczą się, jak radzić sobie z niepowodzeniami i jak pracować w grupie. Jak być tolerancyjnym i jak rozwiązywać konflikty w sposób pozytywny” – tak uważa psycholog dziecięcy, Katarzyna Nowak. Jak jeszcze kształtują się maluchy dzięki regularnemu korzystaniu z placów zabaw?
Domowy plac zabaw – pozwól dziecku doświadczać różnych emocji
Zabawa na różnych stanowiskach stwarza okazję do wyrażania emocji. Maluch uczy się rozpoznawać radość, ekscytację, złość czy smutek. Ponadto interakcje z innymi dziećmi pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych i empatii – rozumienia innych ludzi, reagowania na ich odczucia oraz współpracy w grupie.
Place zabaw gwarantują maluchom różnorodne doświadczenia sensoryczne – dziecko dotyka, wącha, słucha i ogląda poszczególne elementy oraz tekstury, które pobudzają jego układ przywspółczulny, odpowiadający za emocje, np. ciekawość czy zdziwienie. Zabawa na placu zabaw aktywuje ruch, który z kolei pomaga dzieciom w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, ponieważ to bezpieczna strefa do wyładowania energii, ale też złości i frustracji.
Kreatywność malucha a plac zabaw – jak przydomowa siłownia wpływa na radzenie sobie z zadaniami?
Siłownia dla dzieci to idealne miejsce do eksperymentowania. Maluchy wykorzystują wtedy swoją kreatywność do odkrywania nowych sposobów korzystania z poszczególnych stanowisk. W ten sposób tworzą różne wrażenia i doświadczenia, wzbogacając swoją sprawczość. Liczne badania potwierdzają, że taka forma zabawy sprawia, że dzieci w przyszłości stają się bardziej samodzielne i lepiej radzą sobie z pokonywaniem problemów. Nie mają też trudności w podejmowaniu kluczowych decyzji i chętniej przejmują inicjatywę.
Ogrodowy plac zabaw – pobudź twórczość i rozwiń wyobraźnię dziecka
Plac zabaw stwarza okazję do wymiany pomysłów i rozwijania wyobraźni poprzez współpracę między maluchami. Naśladują się wzajemnie, ucząc się od siebie, ale też próbują wpaść na własne rozwiązania, np. w pokonywaniu przeszkody. To ma zalety, ponieważ odpowiednio stymuluje i tworzy w umyśle bobasa nowe neurony. Im ich więcej, tym dziecko lepiej się uczy, zapamiętuje i szybciej przystosowuje do nowej sytuacji.
Różnorodne materiały i narzędzia (piasek, woda, pianka) rozwijają z kolei zmysły i kreują solidne podwaliny do wyrażania siebie, czyli odkrywania własnych umiejętności. Plac zabaw ponadto rozwija zdolności przestrzenne – dzieci korzystając z różnych stanowisk, podejmują decyzje dotyczące kierunku ruchu, orientacji w terenie i odległości. To natomiast rozwija ich zdolności logiczne, przekładając się potem na sukcesy w takich dziedzinach jak architektura, inżynieria, geografia, a nawet wpływa na skuteczność w grach komputerowych.