Wybór dobrego kremu nawilżającego powinno zacząć się od przyjrzenia się jego składowi. Produkt musi zawierać składniki, które zmniejszają odparowywanie wody z powierzchni naskórka, wzmacniają barierę hydrolipidową i zwiększają zdolność warstwy rogowej do wiązania wody. Brzmi skomplikowanie? Zobacz, jakich składników nawilżających szukać w kremach do Twojej cery!
Kwas hialuronowy – złoty standard nawilżenia w kremach i serach do twarzy
Kwas hialuronowy w kosmetykach występuje w stabilnej formie hialuronianiu sodu. Tak naprawdę kwasem jest tylko z nazwy i nie należy go mylić z kwasami o właściwościach złuszczających AHA czy PHA. Krem nawilżający może zawierać kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy, który tworzy na skórze rodzaj ochronnego filtra, który pełni rolę okluzji, czyli zatrzymuje wodę w naskórku. Dzięki niemu skóra jest gładsza, a drobne zmarszczki wypełnione.
Małocząsteczkowy kwas hialuronowy ma mniejsze cząsteczki, które przenikają głębiej do naskórka. Zawarty w kremach składnik pomaga też transportować inne składniki aktywne w głąb skóry. Jest też kwas hialuronowy utramałocząsteczkowy, który intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i pomaga odbudować barierę hydrolipidową. Niektóre kosmetyki łączą wszystkie trzy rodzaje kwasu dla kompleksowego nawilżenia.
Inne składniki wiążące wodę w kremach nawilżających
Kwas hialuronowy to obecnie standard w produktach nawilżających, ale stosuje się też inne składniki wiążące wodę na powierzchni naskórka. Są to na przykład ekstrakt z arbuza, aloesu czy białka kolagenowe w formie hydrolizatu jedwabiu. Składniki, które wiążą wodę, ale mają zdolność wnikania w naskórek to pantenol, gliceryna czy witamina C.
Składniki okluzyjne, które ograniczają odparowywanie wody z naskórka
Woda przenika z głębszych warstw w kierunku naskórka z różnicą stężeń – gdy dociera do powierzchni skóry, wyparowuje. Dlatego tak ważna jest okluzja, czyli umocnienie naturalnej warstwy lipidowej, by woda nie wyparowywała z naskórka zbyt szybko. Składniki, które działają okluzyjnie i hydrofobowo to na przykład woski – pszczeli lub karnauba i oleje roślinne – awokado, arganowy, z kiełków pszenicy i inne.
Natomiast substancje, które wpływają typowo na barierę ochronną naskórka to przede wszystkim ceramidy, fosfolipidy, lanolina, skwalan. Warto też poszukać kremu nawilżającego na dzień wzbogaconego o antyoksydanty. Do najpopularniejszych należy niacynamid i witamina C, które chronią skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników.
Inne czynniki pomagające lepiej nawodnić skórę
Pamiętaj, by nawadniać właściwie organizm od środka. Wypijaj 1 litr płynów na 30 kg masy ciała – najlepiej w formie czystej wody lub dodatku ziołowej herbaty. Do demakijażu i oczyszczania cery stosuj delikatne produkty o działaniu nawilżającym, na przykład z aloesem i ekstraktami roślinnymi. Stosuj na co dzień ochronę SPF, nawet w dni pochmurne, ponieważ negatywnie działające na skórę promieniowanie przenika przez szyby. Łącząc te sposoby, masz szansę na piękny, naturalny glow skóry!