Długofalowe uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Konsekwencja i regularne ćwiczenia poprawiają naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Sport a zdrowie to swego rodzaju naczynia połączone. Jeśli lubimy ćwiczyć i nie brakuje nam motywacji, to możemy być pewni, że z czasem zyska na tym również nasz organizm, który zacznie funkcjonować znacznie lepiej niż w okresie bierności.
Wielu z nas ma jednak problem ze znalezieniem motywacji do regularnego wysiłku fizycznego. Najlepiej wybrać sobie taką formę aktywności, która zawsze dawała nam wiele przyjemności. Mogą to być nasze ulubione czynności z dzieciństwa, takie jak pływanie, czy też jazda na rowerze. Dobrze jest przed rozpoczęciem ćwiczeń stawiać sobie długoterminowe cele, do których będziemy za wszelką cenę dążyć. Na tym zyska w dłuższej perspektywie nasz organizm, ponieważ udowodniono naukowo, że sport wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Regularne uprawianie sportu wzmacnia naszą kondycję. Wchodzenie na wyższe piętra bez konieczności korzystania z windy nie będzie już problemem. Dodatkowo zwiększymy naszą siłę, dzięki czemu dźwiganie większych ciężarów nie będzie już męką. Regularne treningi pozwalają uniknąć wielu chorób w wieku starczym. Mowa tutaj przede wszystkim o cukrzycy oraz chorobach układu krążenia. Ćwiczenia siłowe wpływają na zwiększenie masy kostne. Nasze kości z czasem stają się silniejsze, co zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę. Na uprawianiu sportu zyskuje też psychika. Człowiek wysportowany dużo lepiej radzi sobie ze stresem.