Wielu rodziców stara się kochać swoje dzieci tak samo i okazywać im tyle samo uwagi i opieki. Są niestety rodzice, którzy wyraźnie faworyzują jedno z dzieci i dają to dotkliwie odczuć swoim pozostałym pociechom. Czy takie zachowanie może mieć istotny wpływ na dorosłe życie dziecka? Odpowiedź zapewne już wam się nasunęła, ale warto rozwinąć temat.
Faworyzacja dziecka jako metoda manipulacji
Często rodzice faworyzują jedno z dzieci, żeby pokazać pozostałym swoje rozczarowanie czy niezadowolenie odnośnie ich. Może być to spowodowane niespełnionymi oczekiwaniami, które żywili wobec swoich pociech lub obwinianiem ich o zaprzepaszczenie kariery czy zrujnowanie życia. Jedno jest pewne: czynione z premedytacją ma na celu głównie stłamsić dziecko, przynajmniej podświadomie i pokazać mu, kto jest ważniejszy. W ten sposób faworyzowane dziecko staje się przedmiotem do manipulowania i również jest krzywdzone, mimo że nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.
Dziecko faworyzowane – jak odbiera taką sytuację?
Tak naprawdę wszystko zależy od samego dziecka. Ciężko powiedzieć co tak naprawdę wpływa na to, jak całą sytuację odbiera. Czasami takie dzieci chętnie dorównują rodzicom, poniżają swoje rodzeństwo lub traktują je z wyższością. Zdarza się również, że widzi, co się dzieje i stara się zakończyć rodzicielski proceder, ale może mieć za małą siłę przebicia. Warto pamiętać, że rodzic stosujący manipulację nie ma na uwadze dobra lepiej traktowanego dziecka, stosuje je jedynie jako narzędzie, nie obchodzi go więc, jak czuje się z całą sytuacją i czy w ogóle chce uczestniczyć w tej manipulatorskiej grze. Zobacz więcej artykułów o wychowaniu dziecka na https://przedporodem.pl/.
Dziecko zepchnięte na dalszy plan
Oczywiste jest, że takie traktowanie nie pozostaje u dziecka bez echa. Sam rodzic robi to z nadzieją, że będzie to miało negatywny wpływ na psychikę. Co więc może spowodować faworyzacja? Przede wszystkim skrajnie niskie poczucie własnej wartości i praktyczne zerowa pewność siebie. Ponadto mogą pojawić się choroby lub zaburzenia psychiczne, takie jak stany lękowe, czy depresja, które w dłuższym okresie mogą być destrukcyjne i doprowadzić do samobójstwa. Często tak samo faworyzowanie może skończyć się dla dziecka po drugiej stronie, zwłaszcza jeśli czuje, że jego rodzeństwo przez to cierpi.