Odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczne zjawisko, które bez odpowiedniej reakcji może nawet zagrażać ludzkiemu życiu. Jest ono w szczególności niebezpieczne w przypadku małych dzieci oraz starszych osób. Zatem jak zapobiec odwodnieniu organizmu, gdy temperatura na dworze wskazuje znacznie powyżej zera lub gdy pojawi się niebezpieczne zatrucie pokarmowe.
Odwodnienie organizmu – zagrożenie dla ludzkiego życia
Zazwyczaj bywa tak, że gdy temperatura za oknem rośnie w zastraszającym tempie, a słońce mocno świeci, to wówczas podczas zaczynamy się mocno pocić i może dojść do odwodnienia. Istotnym objawem tego niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia zjawiska jest suchość w ustach, osłabienie oraz złe samopoczucie.
Powodem odwodnienia organizmu może być także zatrucie pokarmowe i występujące w związku z tym wymioty oraz biegunka. Co robić gdy dojdzie do odwodnienia organizmu?
W takim przypadku niezwykle ważne jest, aby nieustannie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. Może to być zwykła woda przegotowana, którą w przypadku występowania wymiotów należy spożywać małymi łyczkami. Jeśli samopoczucie osoby odwodnionej jest bardzo złe, wówczas to należy czym prędzej wezwać służby ratownicze.
Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?
Niezwykle ważne jest, aby podczas upałów czy też zatrucia pokarmowego nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W tym celu należy zawsze przestrzegać kilku istotnych zasad.
I tak, gdy na dworze jest bardzo upalnie nigdy nie należy wychodzić z domu bez zabrania z sobą butelki wody. W tym celu można zakupić specjalny bidon wyposażony w filtr. Taką butelkę można bez żadnego problemu uzupełniać w razie potrzeby w wodę w dowolnym miejscu.
Aby uniknąć odwodnienia organizmu niezwykle ważne jest również to, aby podczas upalnego dnia nie przebywać a słońcu pomiędzy godziną 10:00 a 15:00, kiedy to najmocniej ono sieci. W celu właściwej ochrony przed nadmiernymi promieniami słonecznymi warto zawsze nałożyć na głowę okrycie w postaci czapki z daszkiem czy też kapelusza.
Jako ochrona może także posłużyć rozłożony parasol.
Podczas dużych upałów warto też często sięgać po orzeźwiającą wodę z plasterkami limonki, cytryny czy też listkami mięty. Z kolei do napojów które powinno się wówczas unikać należą bez wątpienia używki, wśród których można wymienić kawę oraz alkohol. Warto też zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów oraz energetyków, które to dodatkowo wzmagają pragnienie.
Niezwykle ważne podczas występowania dużych upałów jest także prawidłowe odżywianie. W gorące dni warto zawsze zrezygnować z posiłków zawierających w swym składzie duża ilość tłuszczów oraz węglowodanów na rzecz lekkostrawnych zup oraz chłodnych jogurtów czy kefirów. Warto też bardzo często sięgać po owoce i warzywa bogate w wodę. Wśród wielu z nich można wymienić arbuza, ogórki oraz wszelkie cytrusy.
I co najważniejsze nigdy nie należy ignorować pragnienia i za każdym razem sięgać po zdrową wodę, zwłaszcza podczas uprawiania poszczególnych aktywności fizycznych.
Natomiast w przypadku pojawienia się ciemnego moczu, problemów z koncentracją, zaburzeń świadomości, dużego zmęczenia, senności oraz bóli głowy należy czym prędzej udać się do lekarza, bowiem są to typowe objawy odwodnienia.