termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

jabłko na drugie śniadanie
Zdrowie

Drugie śniadanie w szkole – Dieta ucznia

Uczeń, którego dieta opiera się na niezdrowych produktach przetworzonych, nie ma siły nie tylko na naukę ale także zabawę, która jest równie istotna dla prawidłowego rozwoju. Rodzice często mają trudności w nakłonieniu swojego dziecka do zjedzenia zdrowego śniadania. Dlatego zdarza się, że dzieci pierwszy posiłek spożywają w szkole. Niestety, zamiast kanapki z wędlina i świeżymi warzywami, dziecko serwuje sobie porządną porcję chipsów lub batonów, popijając je puszką zimnego, gazowanego napoju o potężnej ilości cukru. Jak zadbać o pełnowartościową dietę ucznia?

Ogranicz niezdrowe przekąski

Przede wszystkim trzeba ograniczyć możliwości kupowania przetworzonej żywności. Dziecko, przyzwyczajone do podjadania szkodliwych produktów może mieć problem z odmówieniem sobie ulubionych przekąsek. Jeśli w domu zawsze było częstowane niezdrowymi przekąskami, wyrobiło już sobie nawyk sięgania po tego rodzaju przyjemności. Pocieszeniem tego jest fakt, że nigdy nie jest za późno, by zmienić złe nawyki żywieniowe naszego dziecka. Wszyscy członkowie rodziny powinni jeść śniadania w domu, przed pójściem do pacy czy szkoły. Dzieci naśladują zachowania dorosłych i przejmują ich nawyki. Warto przeprowadzać z dzieckiem pogadanki na temat zdrowej żywności, tak by było świadome, jakie składniki odżywcze przyswaja do organizmu wraz z pożywieniem. Wiedza ta powinna być dostosowana do poziomu rozwoju i wieku dziecka. Słodkie przekąski można zawsze zastąpić suszonymi lub świeżymi owocami. Dzieciom smakują różnego rodzaju płatki śniadaniowe, zawierające ziarna zbóż. Mają słodki smak i są o wiele zdrowsze niż czekoladowe batoniki. Wybór i dostępność produktów jest obecnie bardzo duża. Należy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, jaką jest dieta współczesnych dzieci. Jest na tyle nieodpowiednia, że skutkuje coraz większymi problemami zdrowotnymi, wynikającymi również z nadmiernej otyłości.

Zdrowe śniadanie jeszcze w domu

Poranne przygotowania do szkoły powinny uwzględniać również czas na zjedzenie zdrowego śniadania, które zapewni siłę na przetrwanie kolejnych godzin w szkole. Musi się to stać pewną poranną normą, której nie można zakłócać. Śniadanie powinno zawierać pełnoziarniste produkty, które zapewnią dostateczną ilość energii do czasu drugiego śniadania, którego spożycia rodzice już skontrolować nie mogą. Mogą natomiast poprosić nauczyciela o możliwość sprawdzenia, czy dziecko zjadło. Drugie śniadanie powinno być przygotowane w domu, aby unikać zakupów w szkolnym sklepiku, który obfituje w produkty przetworzone, pełne niezdrowych dodatków żywnościowych, tłustych pączków i gazowanych napojów. Drugie śniadanie powinno dostarczyć dziecku kolejnych porcji wartościowych składników odżywczych. Pełnoziarniste pieczywo, porcja warzyw i owoców, biały ser i jogurt stanowi zdrowy zespół produktów niezbędnych dla młodego organizmu, podejmującego wysiłek umysłowy. Regularne śniadania sprawią, że organizm będzie domagał się pożywienia o określonych porach, dlatego łatwo można przyzwyczaić pociechę do zjadania śniadań przed wyjściem z domu. Wkrótce samo będzie je z chęcią przyrządzać, motywowane porannym uczuciem głodu.

Urozmaicony posiłek

Każdy posiłek można urozmaicić w taki sposób, że spożycie go będzie dla dziecka czystą frajdą i przyjemnością. To może być ulubiony owoc w owsiance czy musli, warzywna,,twarz’’ na kanapce z serem. Niezliczona ilość kombinacji ma spowodować, że widok jedzenia sprawi dziecku radość. Danie ładnie podane smakuje nam lepiej i daje większe zadowolenie. To może się także odnosić do dziecięcych posiłków. W ich codziennym menu powinny się znaleźć nie tylko produkty zbożowe i mleczne ale także jaja, mięso, ryby, kasze.

Dbajmy o zbilansowaną dietę dziecka, które każdego dnia musi mieć dużo siły na poznawanie świata i zdobywanie nowych umiejętności.