termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Poradnik

Fibryna bogatopłytkowa – przyszłość medycyny?

Fibryna bogatopłytkowa (inaczej osocze bogatopłytkowe) należy do preparatów bogatopłytkowych pozyskiwanych z krwi pacjenta. Ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – ortopedii, okulistyce, otolaryngologii, medycynie estetycznej, a nawet w stomatologii i implantologii. Łatwość pozyskiwania fibryny bogatopłytkowej oraz bezpieczeństwo terapii powodują iż staje się ona coraz bardziej popularna, zwłaszcza w medycynie regeneracyjnej. Czy zatem możemy stwierdzić, że jest to przyszłość medycyny?

Fibryna bogatopłytkowa – czym jest?

Jest to frakcja osocza, w której koncentracja płytek krwi utrzymuje się na poziomie powyżej wartości referencyjnych, natomiast ilość białych i czerwonych krwinek jest minimalna. Uzyskiwana jest ono w procesie wirowania krwi, wcześniej pobranej bezpośrednio od Pacjenta, przez frakcjonowanie i oddzielenie poszczególnych elementów w zależności od ich wagi. Fibryna może występować w różnych formach, z których najczęściej stosowane są postać iniekcyjna i żel fibrynowy.

Fibryna bogatopłytkowa – zalety terapii

Niewątpliwie jedną z największych zalet jest bezpieczeństwo terapii. Jak wspomniano wcześniej, fibrynę bogatopłytkowa pozyskuje się z krwi Pacjenta, nie ma więc ryzyka reakcji immunologicznych ani transferu drobnoustrojów od dawcy. Kolejną zaletą są jej właściwości regeneracyjne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Udowodniono aktywność fibryny na takie szczepy jak: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, a nawet Candida albicans. Osocze bogatopłytkowe wpływa także łagodząco na odczuwanie bólu po zabiegach, co pozwala na ograniczenie dawkowania narkotycznych leków przeciwbólowych. Udowodniono, że zmniejsza również utratę krwi po operacjach. Należy też podkreślić, że jest to relatywnie tania i prosta metoda leczenia – cała procedura trwa około 30 minut – od pobrania krwi do aplikacji. Przygotowanie preparatu odbywa się często przy Pacjencie.

Fibryna bogatopłytkowa – ryzyko terapii

Jak każde leczenie, również to nie jest pozbawione ryzyka. Przede wszystkim jest ono związane z samym pobieraniem krwi i jej późniejszą obróbką. Istnieje ryzyko zanieczyszczenia krwi drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego, w tym w trakcie przechowywania gotowego preparatu w temperaturze pokojowej, która sprzyja namnażaniu się bakterii. Przy nieprawidłowej aplikacji preparatu istnieje ryzyko zapoczątkowania wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, które jest procesem niepożądanym.

Zastosowanie w medycynie

Udowodniono, że fibryna bogatopłytkowa przyspiesza odbudowę tkanek miękkich, ułatwia

gojenie ran, w tym ciężkich ran po oparzeniach, a także zmniejsza obrzęk pooperacyjny. Używana jest w przeszczepach skóry czy przewlekłych owrzodzeniach. Trwają badania nad wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w leczeniu stopy cukrzycowej. W stomatologii jest stosowana w rekonstrukcji ubytków kości (m.in. żuchwy) czy ekstrakcji zębów. W chirurgii ginekologicznej przy zabiegach histerektomii i cesarskiego cięcia. Osocze znalazło swoje miejsce także w kosmetologii – wykonuje się zabiegi mezoterapii igłowej skóry, w leczeniu blizn potrądzikowych, łysienia, likwidacji zmarszczek, zmniejszeniu rumienia czy obrzęków.

Zastosowanie w ortopedii

Jedną z dziedzin, w których iniekcje z osocza bogatopłytkowego są z powodzeniem stosowane jest ortopedia, zwłaszcza w patologiach narządów ruchu i chorób zwyrodnieniowych stawów. W medycynie sportowej osoczem bogatopłytkowym leczy się urazy

ścięgien w przypadku tendinopatii mięśni, więzadeł i łąkotek. Podejmowane są również próby wspomagania procesu gojenia kości, który może być wydłużony w przypadku złamań otwartych, dużych ubytków kostnych i rejonów słabo ukrwionych. Problem ten jest jednak bardzo złożony, dlatego nie ma na ten moment badań, które jednoznacznie wskazują na pzełomowy wpływ fibryny bogatopłytkowej na zrost kości.

Oprócz leczenia regeneracyjnego, jednym z kluczowych i najbardziej skutecznych zabiegów, służących do diagnostyki nieprawidłowości, najczęściej w obrębie stawu kolanowego jest artotroskopia. Opis zabiegu, korzyści dla Pacjenta, wskazania do wykonania zostały podsumowane w artykule: https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/artroskopia.

Podsumowując, fibryna bogatopłytkowa stanowi bezpieczną, relatywnie prostą i uniwersalną terapię w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza w medycynie regeneracyjnej.