Hotel Bania


Projekt „Kultura na Bani” to cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w lipcu i sierpniu w Białce Tatrzańskiej u stóp Bani. Tegoroczne wydarzenia cyklu obejmowały koncerty folkowe, coverowe i występy góralskiego teatru. Zorganizowaliśmy także po raz pierwszy konkurs muzyczny "Front Kulturalny" przeznaczony dla młodych zespołów z Podhala i okolic.

Hotel Bania
Hotel Bania
Hotel Bania

Zobacz film o naszych wakacjach

Zobacz film o naszych wakacjach

Obejrzyj film o wakacjach w Białce Tatrzańskiej. Przekonaj się jak doskonale bawią się u nas dzieci i jak wiele atrakcji przygotowaliśmy dla dorosłych. Cała rodzina wypoczywa na Bani aktywnie, kreatywnie i radośnie. Zobacz to na filmie.

Zadzwoń: 18 53 44 370 i dowiedz się więcej.

Chat
Formularz zapytania
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Masz pytania, napisz

Kultura na Bani 2016

Kultura na Bani 2016

Naszym celem od kilku lat jest ciągłe dążenie do tego, by w świadomości ludzi - naszych Gości z całej Polski - pokazać prawdziwą, wartościową stronę kultury góralskiej. Chcemy zmienić stereotyp lokalnej kultury zawieszonej gdzieś pomiędzy oscypkiem i ciupagą, chcemy by “góralskość” wyszła z cepelii na scenę - Scenę Kultury i żeby donośnym głosem dała o sobie znać!
Więcej o wydarzeniach kulturalnych na Bani na www.latowbialce.pl

Kultura na Bani, czyli....

 

Jeśli jest jakieś miejsce gdzie można usłyszeć największych artystów polskiej sceny muzycznej inspirowanej folkiem, to jest to Bania w Białce Tatrzańskiej. Każda sobota wakacji to okazja by usłyszeć na żywo Waszych ulubionych muzyków na plenerowej scenie obok Hotelu Bania. W tym roku zagrali dla nas:

 • Trebunie Tutki
 • Redlin
 • Tymon Tymański i Krzysztof Trebunia-Tutka
 • Gooral
 • Kapela Hanki Wójciak
 • Megitza Trio

 

Trebunie Tutki z hukiem oficjalnie rozpoczęli wakacje na Bani łącząc tradycyjne podhalańskie melodie z tzw. World Music. Redlin to wulkan energii - połączenie światowej muzyki folk i inteligentnego humoru. Projekt "Pieśni Zbójnickie" sygnowany przez panów Tymańskiego i Trebunię-Tutkę śmiało połączył tradycyjną muzykę góralską z jazz-rockowym instrumentarium tworząc nową jakość na polskiej scenie muzycznej. Gooral - odwiedzający Białkę po raz czwarty -  przekonująco splótł ze sobą podhalańskie światy smyczków i fujarek z nowoczesnymi syntezatorami. Kapela Hanki Wójciak zgarnęła gromkie brawa za niesamowicie energiczne a jednoczśnie emocjonalne wykonanie utworów z debiutanckiego albumu "Znachorka". Ostatnim koncertem tego lata był występ Megitza Trio - ten zespół to unikalne połączenia kontrabasu, akordeonu i gitary akustycznej, prezentujący kombinację szeroko pojętej muzyki karpat i cygańskiej.

 

Długi weekend całe wakacje

 

Letnie weekendy na Bani zaczynaliśmy już w czwartki. Amatorska grupa teatralna Coz teroz bedzie? co tydzień gwarantowała nam solidną dawkę humoru, prezentując luźną adaptację sztuki A.H. Fredry - oczywiście gwarą góralską. W piątki odwiedzały nas zespoły coverowe - mogliśmy przypomnieć sobie największe hity lat 70' 80' i 90'. Sobotnie wieczory zaczynaliśmy już o godz. 18:00 występami supportów, a gwiazdami wieczoru jak zwykle byli znani artyści folkowi. Niedziele upłynęły pod znakiem Festiwalu Moskola, czyli grillowania legendarnych, góralskich placków - wg propozycji szefa kuchni hotelu - w towarzystwie kapeli góralskiej.

 

A w międzyczasie odbyły się...

 

 

Hotel Bania był współorganizatorem lub sponsorem tych eventów. Wszystkie wydarzenia zgromadziły wielką publiczność, za co dziękujemy Wam, drodzy Goście!

 

Do zobaczenia za rok!

 

Jak widzicie nie brakuje nam pomysłów, co roku staramy się aby Lato w Białce było festiwalem dobrej zabawy dla naszych starszych i młodszych Gości. Chętnie poznamy wszelkie uwagi, sprzestrzeżenia i pomysły, które sprawią, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej!

 

Chcecie być na bieżąco z wydarzeniami na Bani? Obserwujcie nasze aktualności i facebooka.

Więcej o wydarzeniach kulturalnych na Bani na www.latowbialce.pl.
 
Sprawy organizacyjne:
Tomasz Rzadkosz
tomasz.rzadkosz@bania.pl 

 

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Front Kulturalny - konkurs muzyczny

Front Kulturalny - konkurs muzyczny

Przy okazji letnich koncertów folkowych, zorganizowaliśmy konkurs i festiwal suportów! Występujące zespoły prezentowały skrajnie różne style muzyczne - od thrash metalu, przez klasyczny rock i ambient, aż po jazz nowoorleański.

Szczegóły na www.latowbialce.pl!

Konkurs przeznaczony był dla młodych zespołów muzycznych z Podhala, Spisza i Orawy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym.


W pierwszym etapie przyjmowaliśmy zgłoszenia utworów konkursowych. Mogły to być utwory autorskie lub covery.W drugim etapie 8 zespołów wybranych przez Jury wystąpiło na plenerowej scenie obok Hotelu Bania jako supporty takich artystów jak Gooral, Tymon Tymański, Trebunie-Tutki i innych. Ostatni etap to głosowanie internautów - rozstrzygnięcie konkursu na stronie www.latowbialce.pl 

 

Poniżej lista zespołów, które dostały się do finału:

 • Heavy Way
 • Rudel Band
 • Misiniec & Szewczyk
 • Far From Ideal
 • New Market Jazz Band
 • Blask Vesper
 • Awaria

 

Lista nagród przewiadzana dla zwycięzców:

I miejsce - 5000 zł na wydanie albumu

II miejsce - 1000 zł

III - 500 zł

 

Materiały z konkursowych występów można oglądać tutaj.

 

Organizatorem konkursu był Hotel Bania **** Thermal & Ski. Główny patron medialny: Podhale24.pl oraz Malopolskaonline.pl. Patronat medialny: Tygodnik Podhalański oraz 24tp.pl

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Coverowe Piątki

Coverowe Piątki

Coverowe Piątki to nowy projekt w ramach Kultury na Bani 2016. Przez całe wakację mieliśmy okazje powrócić wspomnieniami do kolorowych lat 70' 80' i 90'. Wszystko za sprawą tzw. cover bandów, czyli zaspołów które nie tylko muzyką ale także swoim scenicznym image przypomniały gwiazdy z tamtych czasów!

 

Kóż nie pamięta hitowego zespołu ABBA lub Boney M.? Kto nie pamięta królującego w latach 90′ duetu Modern Talking? Kto nie zna choćby jednego utworu czarującej Anny Jantar, lub nie kojarzy kontrowersyjnej, współczesnej kólowej pop - Lady Gaga?

 

Największe hity najbardziej znanych zespołów z kanonu muzyki rozrywkowej rozbrzmiały tego lata na Scenie Kultury obok Hotelu Bania. Dziękujemy, że byliście z nami :)

 

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Góralski Przegląd Teatralny

Góralski Przegląd Teatralny

W każdy czwartek wakacji na plenerowej Scenie Kultury Młodzieżowa Grupa Teatralna „Coz teroz bedzie?” wystawiała przedstawienie „Gwołtu, co siy nie robi” w reżyserii pani Marii Kuruc. Adaptacji komedii Aleksandra Fredry do warunków podhalańskich dokonał Jan Gut- Mostowy. 

Gwołtu, co siy nie robi! Gwołtu! Na Białce prawdziwy bunt, powstanie! Stare porządki się zmieniają i przychodzi nowe! Czy oznacza to jednak ze we wsi zapanują harmonia i porządek? Nic z tych rzeczy! Nie wszyscy przygotowani są na nagłą zamianę ról i na to, że „cym byli do tyj pory chłopy som teroz baby”…Czy dojdzie do kolejnego przewrotu? - z fragmentu zapowiedzi sztuki.


Fredrowska koncepcja i góralskie poczucie humoru utworzyły mieszankę wybuchową, a autentyczna i żywa gwara pozwoliły dostrzec prawdziwe piękno kultury Podhala i Białki.

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Kultura na Bani 2015

Kultura na Bani 2015

Dzięki wyśmienitej pogodzie lato 2015 przeszło do historii jako jedno z najcieplejszych w historii :) Dzięki temu moglismy się się bawić na wielu plenerowych koncertach zorganizowanych przez Hotel Bania. Tradycyjnie na Scenie Kultury zagrały gwiazdy polskiej sceny folkowej, odwiedziły nas najlepsze kabarety, a także bylismy uczestnikami pierwszego Festiwalu Mosokola!

Więcej o wydarzeniach kulturalnych na Bani na stronie www.latowbialce.pl

 

Podsumowanie Kultury na Bani 2015.

Wakacje rozpoczęliśmy dość hucznie - od pierwszego  Festiwalu Moksola. 11 i 12 lipca restauratorzy z Białki Tatrzańskiej i okolic zmagali się w konkursie na najlepsza potrawę z wykorzystaniem regionalnego placka - moskola. Podcza dwóch dni festiwalu przygrywały nam takie zespoły jak: Kapelanka, Folk Power, Kapela Hanki Wójciak, Sidney Polak, Future Folk i Zakopower

 

Przez całe wakacje jak zwykle naszą scenę odwiedziły największe zespoły o folkowym korzeniu:

 • znani na całym świecie Trebunie Tutki,
 • mistrzowie muzyki Karpat - zespół Jazgot,
 • laureaci festiwalu Top Trendy - Future Folk,
 • energiczny, odważnie łączący folk i elektronikę Gooral,
 • legenda polskiej sceny muzycznej - zespoł Voo Voo.

Oprócz koncertów powróciliśmy z cyklem kabaretowym Jaja na Bani, a odwiedzili nas:

 • śmiechem rozkładający na łopatki Czesław Jakubiec Comedy,
 • kapitalny Mariusz Kałamaga,
 • absurdalni i niepowtarzalni Łowcy.B,
 • słynący z nieprzewidywalności Kabaret Hrabi,
 • jedyny w swoim rodzaju Kabaret Jurki.

Na deskach Sceny Kultury na Bani mogliśmy tez zobaczyć naszych kolegów z góralskiego Kabaretu Truteń

 

Ponadto jak zwykle byliśmy sponsorem Festynu Białczańskiego. Podczas odbywającej się rok rocznie w pierwszy weekend sierpnia imprezy, wybieraliśmy Harnasia Roku, czyli najśwarniejszego z górali oraz Ceperkę i Cepra Roku.

 

Kolejną imprezą której patronowaliśmy były II Mistrzstwa Polski Cross Monster, czyli szaleńcza jazda po stoku na monsterrollerach. Po skończonych zawodach byliśmy świadkami eksplozji kolorów, a koniec dnia uświetnił koncert zespołu Future Folk.

 

Lato 2015 możemy zaliczyć do udanych. Jest to zasługa świetnych artystów, którzy zapewniali rozrywkę na najwyższym poziomie, pogody, która była wyjątkowo sprzyjająca, oraz magicznego klimatu Białki, którego nie byłoby bez Was, drodzy Goście! 

 

Chcecie być na bieżąco z wydarzeniami na Bani? Obserwujcie nasze aktualności i facebooka.

 

Sprawy organizacyjne:

Tomasz Rzadkosz

tomasz.rzadkosz@bania.pl

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Festiwal Moskola 2015

Festiwal Moskola 2015

Moskol - regionalny góralski placek - miał swoje pierwsze święto! 11-12 lipca 2015 r. w Białce Tatrzańskiej odbył się I Festiwal Moskola. Byliśmy świadkami zmagań restauratorów w konkursie na najlepszą, najbardziej oryginalną potrawę z moskola. Wieczorami odbywały się oszałamiające koncerty, a w ciągu dnia spotkało nas mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wiecej o wydarzeniach kulturalnych na Bania na stronie www.latowbialce.pl

Sobota upłyneła pod znakiem kuchni plenerowej i dobrej muzyki

 

Obok Hotelu Bania, pod stokami swoje stanowiska zajęli lokalni producenci tradycyjnych wyrobów - miodów, serów, odzieży czy regionalnych pamiątek. Przez cały dzień można było podziwiać, spróbować i kupić tradycyjne wyroby. Sobota była także prawdziwym świętem dla dzieci. Otwarcie mini parku rozrywki "Ogród Zabaw", przedstawienia teatralne, animacje dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji, które spotkały naszych najmłodszych gości. Dodatkowo na Scenie Kultury na Bani atmosferę podgrzewał DJ.

 

Druga duża scena naszego Festiwalu Moskola należała do góralskiego wodzireja - Michała Łazarczyka. Właśnie on zapowiadał największe muzyczne gwiazdy wieczoru - Kapelankę, Kapelę Hanki Wójciak i Sidneya Polaka.

 

Niedziela - finał zmagań restauratorów

 

Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego wzbudziło wiele emocji. Pierwszymi laureatami konkursu zostali:

 • 1 miejsce - Restauracja Bajka, Hotel Liptakówka
 • 2 miejsce - Restauracja Góralska, Hotel Bania
 • 3 miejce - Restauracja Litworowy Staw

Wyróżnienia otrzymały: Karcma Bania, Restauracja Skalnica i Gazdówka pod Lasem.

 

Wieczór i noc to kolejne muzyczne emocje, tym razem rodem z regionu. Rozpoczął Folk Power, następnie energetyzujący Future Folk i Zakopower!

 

Koncerty były świetnym podsumowaniem całodniowego festiwalu smaku, kultury i sztuki. Już nie możemy doczekać się kolejnej odsłony!

 

Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły

Lato na Bani w ofercie First Minute już dostępne! Zarezerwuj wakacje i skorzystaj z promocji.